Lütfen Bekleyiniz
Dolar 20.3470 Euro 21.7999 Sterlin 25.2590
Dolar 20.3470 Euro 21.7999 Sterlin 25.2590
30 Mayıs 2023 / Salı /
BESOB BURSA ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ
20.3470        21.7999        25.2590
BURSA
Açık Bulutlu
22°
Anasayfa     Raporlar

Yapılan Faaliyetler

YAPILAN FAALİYETLER

“Esnaf ve sanatkara hizmet kutsaldır” anlayışıyla 4 dönemdir hizmet veren Birlik Başkanımız Arif TAK ve yönetimi 18.03.1993 tarihinde yönetime gelmiş ve 150 milyon TL.- ile devralınan bir bütçe ile göreve başlamış ve günümüze kadar büyük başarılara imza atmıştır. Bu başarılarda Oda Başkanları ve esnafımızın maddi ve manevi çok büyük desteği olmuştur. Öncelikli hizmetlere baktığımızda merkezdeki 58 odamızın 44 tanesi içine alan, içinde Esnaf Sicil Memurluğumuzdaki işlemler için saat 15.30’a kadar harç tahsil eden Vergi Dairesi Memuru, Bağ-Kur, Banka, Düğün Salonu ve sosyal tesis, mescidi, 2 adet toplantı salonu, 30 adet otoluk otoparkı olan Türkiye’ye model olabilecek bir esnaf sarayı yapılmıştır. Beşevler Küçük Sanayi Sitesinde yaklaşık 10 bin metrekare büyüklüğünde içersinde 10 atölye, tam tesisatlı üç düğün salonu, 200 kişilik bir oratoryum salonu ile aynı anda ders verilebilecek 12 adet derslik, turizm amaçlı mutfak eğitimi yapılabilecek mutfak bulunan İşletmelerüstü Eğitim Merkezi inşaatını bitirmiştir. Burada eğitim ve meslek standartlarının yükseltilmesi için kapsamlı bir çalışma başlatmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde Birlik ve bağlı odalarımızdaki eğitim faaliyetleri sürekli desteklenmekte, İş-Kur, İl Meslek Eğitim v.b Kurullarda teşkilatımız temsil edilmekte, çalışan çocukların eğitime kazandırılmasına çalışılmaktadır.

Besob işletmelerüstü eğitim merkezimizde;

BESOB ve Bağlı Odalarının Eğitim Çalışmaları

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Esnaf ve Sanatkar Kanunu doğrultusunda belirlenmiş görevleri arasında bulunan Mesleki Eğitim verme çalışmalarını kurulduğu tarihten beri etkin bir şekilde devam ettirmektedir. BESOB olarak yapılan eğitim faaliyetlerinin yanı sıra bağlı odalarının eğitim verme kapasitesini geliştirmek için destek çalışmalarını da yürütmektedir.

BESOB 1986 da Bursa da Türk Alman Mesleki Eğitim Merkezi (TAÇE)nin kuruluşunda sosyal ortak olarak görev almış, bu merkezin BGZ ve sonrasında MEKSA Bursa Eğitim Merkezi olarak yürüttüğü tüm faaliyetlerde odaları ile birlikte etkin görevler alarak ortak projeler yürütmüştür.İlgili Eğitim Merkezindeki eğitim programları iki alanda başlatılmış, yıllar içinde pek çok alanda eğitim verilmeye başlanılmıştır. 2000 yılında halen faaliyetlere devam edilen Eğitim Merkezi binasına taşınılmıştır. Eğitim merkezi , 2003 yılında Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından devralınmıştır.

Bursa Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği İşletmelerüstü Eğitim Merkezi Avrupa Birliği-Milli Eğitim Bakanlığı MEGEP projesinde tekstil,otomotiv teknolojisi ve elektronik alanlarında pilot kurum olmuş, 2004-2007 yılları arasında eğitim biriminin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için proje tarafından kurum personeline eğitimler verilmiştir.

BESOB ve 23 Bağlı Odası halen Eğitim Faaliyetlerine bulunmaktadır. Yaklaşık 20.000 kişi kısa ve uzun dönem kurslarda eğitim almıştır. Eğitimlerde Avrupa Birliği,Milli Eğitim Bakanlığı,Bursa İli Milli Eğitim Müdürlüğü ve bağlı Mesleki Eğitim,Halk Eğitim Merkezleri,Meslek Liseleri; Almanya EAZ Aalen Elektrik Eğitim Merkezi, Türkiye Başbakanlık DPT Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Daire Başkanlığı,MEKSA Vakfı , Uludağ Üniversitesi ,TMMOB a bağlı meslek odalarının Bursa Şubeleri ,Bursa İlindeki çeşitli sivil toplum örgütleri başta olmak üzere yaklaşık 200 farklı kurumla işbirliği yapılmıştır.

Yönetimimiz Mudanya-Kumyaka’da 120 yatak kapasiteli Dinlenme Tesisimizi hizmete sokmuştur. Bu tesisimizde isteyen herkes çok cüz-i ödemeler karşılığında tatillerini yapabilmektedir.Yönetimimizin çalışmaları hep ileriye dönük olup, başta esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere hemşehrilerimizin hizmetinde olmaya devam etmekteyiz. İdeallerimize ve hedeflerimize adım adım yaklaşmaktayız. Hedeflerimiz arasında öncelikli olan tüm ilçelerimize BESOB binamızın küçük modellerini inşaa etmek oralardaki esnaf ve sanatkar odalarımızı da aynı çatı altında toplamak vardır.. İlk sırada İnegöl, M.K.Paşa Karacabey, Gemlik, Yenişehir ve diğer ilçelerimiz bulunmaktadır. Bu hedeflerimizin ilki için inegöl Belediyesi ile gerekli temaslar yapılmış, 1680 m2 arsa Belediyeden sembolik bir ücretle alınmış, 1 bodrum+3 kat olmak üzere 4200 m2 inşaat alanı olan proje bitirilmiş, 7 temmuz 2007 tarihinde İnegöl binamız sanayi ve ticaret bakanımız sn. Zafer ÇAĞLAYAN tarafından açılmıştır. İçinde 11 odamızın büroları, 1 adet 300 kişilik oratoryom salonu,80 kişilik toplantı salonu,, Bağ-Kur şubesi, iş-kur şubesi, tahsilat büroları bulunmaktadır. Bu uygulama Türkiye’de ilk olarak Bursa’mızda gerçekleştirilmiş tir. Yine M.K.P esnaf hizmet binamızın temeli mart 2009 da atılmış olup inşaat devam etmektedir. Karacabey ve yenişehir ilçelerimizdede yer alım çalışmaları bitmiştir.

Hedeflerimiz arasında zor durumda kalmış, ekonomik gücünü yitirmiş yaşlı ve muhtaç esnaf ve sanatkarımıza yaşlılığında ikamet edecekleri içinde 60 m2 lik bina 150-200 m2 bahçesi olan, dinlenme ve barınma evleri (Huzur Bahçeleri ve evleri) yapılacaktır. Bu konuyla da ilgili Gürsu Belediyemizle istişarede bulunulmuş ve 100 dönüm arazi Gürsu sınırları içinde temin edilmiştir. Bu arazi içinde odalarımızın da katılımı ile 500 civarında bina yapılacaktır. Proje çalışmalarına başlanılmıştır.

Merkezi Yönetim ve Yerel Yönetimlerle diyalog içinde olan yönetimimiz, Valilik, Kaymakamlıklar, Büyükşehir, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer Belediyeleri ile sürekli istişare durumunda olup, şehrimizin merkezinde kalmış, görüntü ve gürültü kirliliği yapan gayri sıhhi müesseselerimizin şehir merkezi dışına çıkarılması ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Şehir merkezindeki küçük çaplı 3000 civarındaki iş yerlerimiz ve ihtiyaç olan 2000 yeni işyeriyle birlikte toplam 5000’i bulan bu iş yerlerimiz için yeni sanayi yapımı ile ilgili tokiyle protokol yapılmış ve proje devam etmektedir.

Birliğimiz bünyesinde bir Sigorta Şirketi, bir Eğitim Vakfı ve Kadın Esnaf Yardım Derneği kurulmuştur. Birliğimiz Gemlik Serbest Bölge’nin, Bursa Gaz’ın, BESAŞ ekmek fabrikasının da ortağı durumundadır. Bursa’mızla ilgili tüm sosyal projelere BESOB Yönetimi olarak katılmaktayız. Esnaf ve sanatkarımız ve tüketicimizin haklarını koruma yönünde hassas bir çalışma yapmaktayız. İşyeri Denetleme ve Danışmanlık Grubumuzla sürekli denetimler yapmaktayız.

BESOB Yönetimimiz, bir taraftan hızını giderek arttıran küreselleşme ve Avrupa Birliği süreçlerinin getirdikleri ve bir taraftan krizlerin çalkantıları arasında kalan esnaf ve sanatkarımızın varlıklarını sürdürebilmeleri için süratle kendilerini yenilemeleri gerektiğine inanmaktadır. Bu nedenle, başta bilgi ve iletişim teknolojileri olmak üzere, teknolojik yeniliklerin hızla esnaf ve sanatkar camiasına ulaştırılması yönünde çalışma yapmaktadır.

BESOB Yönetimi, hizmetlerinde bilgisayar ve internet kullanımını giderek ön plana çıkarmış ve web sitesi işletimine önem vermiştir.

BESOB Yönetimi olarak, Ahilik Kültürü ile geçmişimizi ararken o zamanın çalışmalarını örnek olarak geleceğimize ışık tutuyor, çalışmalarımıza yön vermeye çalışıyoruz.
BESOB HABERLER
Esnaf buluşmamızda MHP Yetkililerini ağırladık.
Esnaf buluşmamızda MHP Yetkililerini ağırladık. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı ve Milletvekili Adayı Fevzi Zırhlıoğlu Esnaf Buluşması'nın konuğu oldu. Detaylar
BESOB FOTOĞRAFLAR
TEKSİDER Başkanı Nermin Ceyhan ve beraberindeki sektör temsilcileri birliğimizi ziyaret etti.
TEKSİDER Başkanı Nermin Ceyhan ve beraberindeki sektör temsilcileri birliğimizi ziyaret etti.
BESOB VİDEOLAR
E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı
E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı