Lütfen Bekleyiniz
Dolar 20.3470 Euro 21.7999 Sterlin 25.2590
Dolar 20.3470 Euro 21.7999 Sterlin 25.2590
30 Mayıs 2023 / Salı /
BESOB BURSA ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ
20.3470        21.7999        25.2590
BURSA
Parçalı Bulutlu
21°
Anasayfa     Ahilik

Yönetim ve Maliye

AHÎLİK MÜESSESESİNDE YÖNETİM (GENEL OLARAK)

Birden fazla insanın varolduğu her yerde yönetim denilen olgu söz konusudur. Bu sebepledir ki, birden fazla insanı kapsayan Ahî birliklerindeki yönetimi kavramak için yönetimin ne olduğunun tarifi gerekir. Yönetim, teşkilat amaçlarının gerçekleştirilmesine yönelik olmak üzere eldeki kaynakların belirlenmiş ilkelerle yerinde ve zamanında kullanılabilme sanatı olarak tanımlanabilir.

Yönetimin tanımından hareketle Ahî birliklerindeki yönetim anlayışının tarihî gelişim süreci içerisinde ele alınması gerekir. Böyle bir yaklaşım Ahîliğin yönetim anlayışının doğru anlaşılmasına zemin teşkil eder.

Ahîlik kurumundaki yönetim anlayışının iki safha halinde incelenmesi lazımdır. Birinci safha, Ahîlik kurumunun ortaya çıkışından itibaren Osmanlı Devletinin I. Murat dönemine kadarki yönetim anlayışı, ikinci safha ise Ahîlik kurumunun esnaf teşkilatına dönüştüğü dönemi kapsayacak şekilde olmalıdır. Bu iki safha arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır.

BESOB HABERLER
Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı birliğimizi ziyaret etti.
Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı birliğimizi ziyaret etti. Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sanem Oktar ile Deva Partisi İl ve İlçe Yöneticileri, birliğimizi ziyaret etti. Detaylar
BESOB FOTOĞRAFLAR
Akademik Koleji Okul Müdürü Erdal Kurutaş ve okul yöneticileri birliğimizi ziyaret etti.
Akademik Koleji Okul Müdürü Erdal Kurutaş ve okul yöneticileri birliğimizi ziyaret etti.
BESOB VİDEOLAR
GÜNDEM | BESOB Başkanı Fahrettin Bilgit
GÜNDEM | BESOB Başkanı Fahrettin Bilgit