Lütfen Bekleyiniz
Dolar 32.8400 Euro 35.1096 Sterlin 41.6025
Dolar 32.8400 Euro 35.1096 Sterlin 41.6025
22 Haziran 2024 / Cumartesi /
BESOB BURSA ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ
32.8400        35.1096        41.6025
BURSA
Açık
23°
Anasayfa     Ahilik

Yönetim ve Maliye

AHÎLİK MÜESSESESİNDE YÖNETİM (GENEL OLARAK)

Birden fazla insanın varolduğu her yerde yönetim denilen olgu söz konusudur. Bu sebepledir ki, birden fazla insanı kapsayan Ahî birliklerindeki yönetimi kavramak için yönetimin ne olduğunun tarifi gerekir. Yönetim, teşkilat amaçlarının gerçekleştirilmesine yönelik olmak üzere eldeki kaynakların belirlenmiş ilkelerle yerinde ve zamanında kullanılabilme sanatı olarak tanımlanabilir.

Yönetimin tanımından hareketle Ahî birliklerindeki yönetim anlayışının tarihî gelişim süreci içerisinde ele alınması gerekir. Böyle bir yaklaşım Ahîliğin yönetim anlayışının doğru anlaşılmasına zemin teşkil eder.

Ahîlik kurumundaki yönetim anlayışının iki safha halinde incelenmesi lazımdır. Birinci safha, Ahîlik kurumunun ortaya çıkışından itibaren Osmanlı Devletinin I. Murat dönemine kadarki yönetim anlayışı, ikinci safha ise Ahîlik kurumunun esnaf teşkilatına dönüştüğü dönemi kapsayacak şekilde olmalıdır. Bu iki safha arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır.

BESOB HABERLER
BESOB Başkanı Bilgit, Yerli Malı Haftası Etkinliğinde Erdoğan Şahin Ortaokulu Öğrencileriyle Buluştu
BESOB Başkanı Bilgit, Yerli Malı Haftası Etkinliğinde Erdoğan Şahin Ortaokulu Öğ... BESOB Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Bilgit, Yerli Malı Haftası kapsamında Erdoğan Şahin Ortaokulu'ndaki öğrencilerle bir araya geldi. Meslek edinim... Detaylar
BESOB FOTOĞRAFLAR
Akademik Koleji Okul Müdürü Erdal Kurutaş ve okul yöneticileri birliğimizi ziyaret etti.
Akademik Koleji Okul Müdürü Erdal Kurutaş ve okul yöneticileri birliğimizi ziyaret etti.
BESOB VİDEOLAR
E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı
E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı