Lütfen Bekleyiniz
Dolar 31.4635 Euro 34.1405 Sterlin 39.9453
Dolar 31.4635 Euro 34.1405 Sterlin 39.9453
05 Mart 2024 / Salı /
BESOB BURSA ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ
31.4635        34.1405        39.9453
BURSA
Açık
Anasayfa     Ahilik

Yönetim ve Maliye

AHÎLİK MÜESSESESİNDE YÖNETİM (GENEL OLARAK)

Birden fazla insanın varolduğu her yerde yönetim denilen olgu söz konusudur. Bu sebepledir ki, birden fazla insanı kapsayan Ahî birliklerindeki yönetimi kavramak için yönetimin ne olduğunun tarifi gerekir. Yönetim, teşkilat amaçlarının gerçekleştirilmesine yönelik olmak üzere eldeki kaynakların belirlenmiş ilkelerle yerinde ve zamanında kullanılabilme sanatı olarak tanımlanabilir.

Yönetimin tanımından hareketle Ahî birliklerindeki yönetim anlayışının tarihî gelişim süreci içerisinde ele alınması gerekir. Böyle bir yaklaşım Ahîliğin yönetim anlayışının doğru anlaşılmasına zemin teşkil eder.

Ahîlik kurumundaki yönetim anlayışının iki safha halinde incelenmesi lazımdır. Birinci safha, Ahîlik kurumunun ortaya çıkışından itibaren Osmanlı Devletinin I. Murat dönemine kadarki yönetim anlayışı, ikinci safha ise Ahîlik kurumunun esnaf teşkilatına dönüştüğü dönemi kapsayacak şekilde olmalıdır. Bu iki safha arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır.

BESOB HABERLER
BESOB Başkanı Bilgit, Osmangazi Belediye Başkan Aday Adayı Cüneyt Karlık'ı Ağırladı
BESOB Başkanı Bilgit, Osmangazi Belediye Başkan Aday Adayı Cüneyt Karlık'ı Ağırl... BESOB Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Bilgit, Osmangazi Belediye Başkan Aday Adayı Cüneyt Karlık'ı misafir etti. Detaylar
BESOB FOTOĞRAFLAR
Esnaf buluşmamızda Sayın Mustafa Bozbey ve Turgay Erdem'i ağırladık.
Esnaf buluşmamızda Sayın Mustafa Bozbey ve Turgay Erdem'i ağırladık.
BESOB VİDEOLAR
Biz Bize'nin konuğu BESOB Başkanı Fahrettin Bilgit
Biz Bize'nin konuğu BESOB Başkanı Fahrettin Bilgit